Joulukalenteri 2021
Tänä vuonna jouluntaikaa.com sivusto tulee saamaan ensimmäistä kertaa myös oikean joulukalenterin. Se tulee siis tarkoittamaan 24 luukkua täynnä tarjouksia, yllätyksiä ja ties mitä. Tätä toiminnallisuutta varten sivustolle on hankittu uusi sovellus, millä joulukalenteri tuotetaan.
Joulukuun 24 eri luukkua tulevat olemaan vapaasti saatavilla erilaisille yrityksille ja yhteisöille, jotka haluavat joko tuottaa iloa joulunajan odotukseen, tai esimerkiksi haluavat tarjota oman tarjouksensa joululahjojen ihmeellisestä maailmasta.
Joulukuun luukut ovat jo nyt varattavissa, ja asiasta kiinnostuneiden kannattaa ottaa yhteyttä sivuston ylläpitoon vaikka lähettämällä sähköpostin osoitteeseen myynti@ertuki.fi, mainospaikka ei luonnollisestikaan ole ilmainen, mutta mitä nopeammin varaat oman paikkasi, sitä edullisemmin sen saat – kallein paikka on luukku 24!
Mistä joulukalenterit ovat peräisin?
Ensimmäisen painetun adventtikalenterin toi markkinoille saksalainen Gerhard Lang -yhtiö vuonna 1904.
Ensimmäinen kirjallinen maininta joulukalenterista löytyy hampurilaisen Elise Averdieckin lastenkirjasta vuodelta 1851. Siinä äiti ripustaa lasten iloksi seinälle joka ilta uuden kuvan.
Rothenburg ob der Tauberissa sijaitsevan saksalaisen joulumuseon tietojen mukaan toisissa kodeissa tyydyttiin 1800-luvulla päivittäisiin liituviivoihin, repäistiin kalenterin lehtiä tai aseteltiin joka päivä yksi olki lisää seimeen. Olipa lasten iloksi myös rakennettu vaneriset taivaantikkaat, joita pitkin Jeesus-lapsi joka päivä astui yhden askelman lähemmäs maata.
Vuonna 1902 myytiin painettua joulukelloa, jonka viisari eteni päivä päivältä 13:sta 24:ään. Ensimmäinen varsinainen painettu kuvajoulukalenteri ilmestyi Münchenissä vuonna 1908. Sen oli kustantanut kirjakauppias ja juuri kirjapainon osakkaaksi tullut Gerhard Lang, luultavasti lapsuusmuistojen innoittamana.
Suomeen 1947
Adventtikalenterin Suomeen toivat partiolaiset vuonna 1947, jotka edelleen myyvät kalentereita toimintansa rahoittamiseksi. Joulukalenteri – tai adventtikalenteri, silloin kun se alkaa jo ensimmäisestä adventista, joka ei välttämättä ole 1. joulukuuta – saapui Suomeen Ruotsista. Teresita Fazer oli nähnyt adventtikalentereita Ruotsissa, ja hän kertoi näkemästään Suomalaisen Partiotyttöliiton hallitukselle. Teresita Fazer oli naimisissa Karl Fazerin pojan, Sven Fazerin, kanssa ja toimi ruotsinkielisten partiotyttöjen johtajana. Ruotsiin joulukalenterin idea oli tullut Saksasta.
Muuta luettava muualta
Esittelyssä: Apple iPhone 11
Apple iPhone 13 Pro. Kaikkien aikojen isoin ammattitason kamerajärjestelmän päivitys. Super Retina XDR ‐näyttö ProMotionilla reagoi nopeammin ja herkemmin. Salamannopea A15 Bionic ‐siru. Supernopea 5G. Kestävä rakenne ja huima parannus akunkestossa. Applen iPhone 13 Pro puhelimessa on Ammattitason kamerajärjestelmässä on uudet 12 MP:n tele‐, laajakulma‐ ja ultralaajakulmakamerat, LiDAR-skanneri, 6x optinen zoomausalue, makrokuvaus, valokuvatyylit, ProRes-video, sekä 4K Dolby Vision HDR ‐kuvaus. Tutustu dna puhelimet juttuun, jos löydät itsellesi sopivan puhelimen. Suosittelemme tutustumaanmyös samsung a12 puhelimeen.